Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
We the Free Rocky Mountain Straight Leg Blue Jeans Women 27 Southwest Patchwork
$46.97 $37.58
The We the Free Rocky Mountain Straight Leg Blue Jeans for women in size 27
Feature a unique patchwork design accented with buttons.
Made of cotton denim with a medium wash
These jeans have a regular fit and a straight leg style.
With a 5-pocket design and a 29.5-inch inseam
These stylish jeans are machine washable and perfect for everyday wear.
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Pattern | Patchwork |
| Closure | Button |
| Fabric Wash | Medium |
| Size | 27 |
| Garment Care | Machine Washable |
| Waist Size | 27 in |
| Color | Blue |
| Material | Cotton |
| Fabric Type | Denim |
| Accents | Button |
| Vintage | No |
| Rise | 13.5 in |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Type | Jeans |
| Pocket Type | 5-Pocket Design |
| Inseam | 29.5 in |
| Style | Straight |
| Features | Pockets |
| Product Line | We the Free Rocky Mountain |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | We The Free |
The We the Free Rocky Mountain Straight Leg Blue Jeans for women in size 27
Feature a unique patchwork design accented with buttons.
Made of cotton denim with a medium wash
These jeans have a regular fit and a straight leg style.
With a 5-pocket design and a 29.5-inch inseam
These stylish jeans are machine washable and perfect for everyday wear.























Reviews
There are no reviews yet.