Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
ANN TAYLOR 2PC Wash Blue Polyester Rayon Spandex Belted Dress (SZ 4) Suit (SZ 2)
$47.00 $37.60
Material: Spandex-Rayon-Polyester& Lining: Polyester
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 37″(18.5×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length: 25”
Dress: Pit to pit:36″ (18×2) – Waist: 28″ (14×2) – Hips: 32″(16×2) – Length: 39”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail"] |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Size | 2-4 |
| Hips | 32 in |
| Jacket Sleeve Button Style | Four-Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Dress Suit |
| Features | ["Lined-Collarless", "Button"] |
| Season | ["Fall", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 37 in |
| Waist Size | 28 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Blue |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Dress", "Jacket"] |
| Material | Polyester-Rayon-Spandex |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Dress Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Ann Taylor |
Material: Spandex-Rayon-Polyester& Lining: Polyester
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 37″(18.5×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length: 25”
Dress: Pit to pit:36″ (18×2) – Waist: 28″ (14×2) – Hips: 32″(16×2) – Length: 39”























Reviews
There are no reviews yet.