Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Lilly Putlizer Cotton Spandex Dress Size M Multicolor Strapless Tiered Maxi
$65.97 $52.78
Material: Cotton-Elastane
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 32″ (16×2) – Waist: 32″ (16×2) -Length: 55”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Pattern | Floral |
| Sleeve Length | Sleeveless |
| Neckline | Square Neck |
| Closure | Pullover |
| Occasion | ["Casual", "Holy Communion", "Party/Cocktail", "Travel"] |
| Size | M |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Multicolor |
| Sleeve Type | Strapless |
| Material | Polyester |
| Accents | ["Layered", "Pleated"] |
| Dress Length | Long |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Waist | 30 in |
| Style | ["Bodycon", "Fit & Flare", "Maxi"] |
| Theme | ["City", "Designer", "Hawaiian"] |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Lily Putlizer |
Material: Cotton-Elastane
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 32″ (16×2) – Waist: 32″ (16×2) -Length: 55”























Reviews
There are no reviews yet.