Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
JOHN MEYER Women 2PC Light Brown Rayon Linen Short Sleeves Pant Suit Size 14
$48.97 $39.18
Material: Rayon-Linen& Lining: Polyester / Suit and Pant have Lining
Suit has 4 pockets –Pant has 2 back faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff: 9”-Length: 25”
Pant: Waist:35″(17.5×2) – Rise: 12.5” -Inseam: 30.5″ – Length: 41.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 14 |
| Jacket Sleeve Button Style | One-Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 14 |
| Vintage | No |
| Rise | 12.5 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 30.5 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Lined", "pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Short Sleeve |
| Chest Size | 42 In |
| Waist Size | 35 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Brown |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Rayon-Linen |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Jacket Vent Style | one vent |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | Elegant |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | John Meyer |
Material: Rayon-Linen& Lining: Polyester / Suit and Pant have Lining
Suit has 4 pockets –Pant has 2 back faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff: 9”-Length: 25”
Pant: Waist:35″(17.5×2) – Rise: 12.5” -Inseam: 30.5″ – Length: 41.5”























Reviews
There are no reviews yet.