Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
JONES WEAR Polyester Pant Suit Size 18 Black Striped Peak Collar Lined 2PC
$52.97 $42.38
Material & Lining: Polyester
Suit and Pant haveLining – Suit has 2 pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 36″(18×2) – Pit to pit: 46″(23×2) – Shoulder to cuff: 25”-Length: 25.5”
Pant: Waist: 39″(19.5×2)– Rise: 14.5” -Inseam: 30.5″ – Length: 42.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Business |
| Size | 18 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 18 |
| Vintage | No |
| Rise | 14.5 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 30.5 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Lined", "Faux pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 46 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 39 in |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Color | Black |
| Material | 100% Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Theme | Business |
| Country/Region of Manufacture | Bangladesh |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Jones Wear |
Material & Lining: Polyester
Suit and Pant haveLining – Suit has 2 pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 36″(18×2) – Pit to pit: 46″(23×2) – Shoulder to cuff: 25”-Length: 25.5”
Pant: Waist: 39″(19.5×2)– Rise: 14.5” -Inseam: 30.5″ – Length: 42.5”

























Reviews
There are no reviews yet.