Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Albert Nipon Vtg Wool Acetate Blend Red Skirt Suit Size 6 Lined Collarless Women
$46.97 $37.58
Material: Wool-Acetate-Polyester & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Skirt has 2 pockets- Suit has shoulder pads
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 36″(18×2)- Shoulder to cuff: 22.5”- Length: 29”
Skirt: Waist: 27″(13.5×2) – Hips: 37″(18.5×2) – Length: 21.5”- Interior Hem: 2.0″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 6 |
| Hips | 37 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 6 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Inner Pockets", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 36 In |
| Waist Size | 27 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Red |
| Lining Material | Acetate |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Material | Wool-Polyester-Acetate |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Five-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Taiwan |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Albert Nipon |
Material: Wool-Acetate-Polyester & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Skirt has 2 pockets- Suit has shoulder pads
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 36″(18×2)- Shoulder to cuff: 22.5”- Length: 29”
Skirt: Waist: 27″(13.5×2) – Hips: 37″(18.5×2) – Length: 21.5”- Interior Hem: 2.0″





























Reviews
There are no reviews yet.