Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
AKRIS 1PC Light Brown Wool Mohair Acrylic Nylon Lined Wrap Blazer Size 14
$69.97 $55.98
Material: Acrylic-Nylon-Wool-Mohair – Lining:
Polyester
Blazer has Lining and 2 side pockets
Measurements are approximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff: 25.5” – Length: 28”
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 2.0 in |
| Insulation Material | Wool |
| Outer Shell Material | Acrylic-Nylon-Wool-Mohair |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Chest | 42 in |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail", "Travel"] |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Size | 14 |
| Color | Brown |
| Lining Material | Silk |
| Accents | Button |
| Vintage | No |
| Fit | Classic |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Type | Blazer |
| Style | Basic suit |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Features | ["Inner Pockets", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Country/Region of Manufacture | Switzerland |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Akris |
Material: Acrylic-Nylon-Wool-Mohair – Lining:
Polyester
Blazer has Lining and 2 side pockets
Measurements are approximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff: 25.5” – Length: 28”





















Reviews
There are no reviews yet.