Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
W By WORTH Blue White Beaded Sequin Sleeveless Cocktail Evening Dress Size 2
$32.00 $25.60
Material: Polyester / Dress has Lining
Measurements are approximate taken with the garment
laying flat, and not stretched
Dress: Pit to pit: 32″ ( 16×2) – Waist: 34″ (17×2) – Hips: 36″(18×2) – Length: 33.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | China |
| Chest | 36 in |
| Closure | Zip |
| Neckline | High Neck |
| Occasion | ["Formal", "Holy Communion", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 2 |
| Fabric Type | Polyester |
| Accents | ["Beaded-Sequin", "Ruffle"] |
| Dress Length | Knee Length |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Waist | 34 in |
| Style | A-Line |
| Features | ["Belted", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Sleeve Length | Sleeveless |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Blue-White |
| Sleeve Type | Strappy Sleeve |
| Material | Polyester |
| Size Type | Regular |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | W By Worth |
Material: Polyester / Dress has Lining
Measurements are approximate taken with the garment
laying flat, and not stretched
Dress: Pit to pit: 32″ ( 16×2) – Waist: 34″ (17×2) – Hips: 36″(18×2) – Length: 33.5”





















Reviews
There are no reviews yet.