Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
New EVAN PICONE 2PC Beige Polyester Stand Up Collar Lined Dress Suit Size 16P
$72.97 $58.38
Material and lining:Polyester / Suit and Dress have Lining
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 43″(22.5×2) – Shoulder to cuff:18.5”- Length: 19”
Dress: Pit to pit:40″ (20×2) – Waist: 38″ (19×2) – Hips: 44″(22×2) – Length: 38”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | Vietnam |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 16P |
| Hips | 44 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Dress Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Stand Up Collar |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 43 in |
| Waist Size | 38 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Silver |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Dress", "Jacket"] |
| Material | 100% Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Petites |
| Type | Dress Suit |
| Jacket Cut | Open Front |
| Jacket Front Button Style | No Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Evan Picone |
Material and lining:Polyester / Suit and Dress have Lining
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 43″(22.5×2) – Shoulder to cuff:18.5”- Length: 19”
Dress: Pit to pit:40″ (20×2) – Waist: 38″ (19×2) – Hips: 44″(22×2) – Length: 38”

























Reviews
There are no reviews yet.