Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
St John Santana Knit Metallic Dress Size 2 Turquoise Shimmer Luxury Sleeveless
$250.00 $200.00
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Perfect for any special occasion
Bust: 31” (15.5×2) – Waist: 28” (14×2) – Hips: 35” (17.5×2) – Length: 38″
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 3.0 in |
| Neckline | Round Neck |
| Closure | Zip |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Party/Cocktail", "Travel"] |
| Size | 2 |
| Hips | 35 in |
| Fabric Type | Knit |
| Accents | Glitter |
| Dress Length | Knee Length |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Waist | 28 in |
| Style | Sheath |
| Features | ["Collarless", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Chest | 35 in |
| Sleeve Length | Sleeveless |
| Strap Type | N/A |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Blue |
| Material | Woo-Polyester-Rayon |
| Size Type | Regular |
| Theme | Elegant |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Character Family | N/A |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | St. John |
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Perfect for any special occasion
Bust: 31” (15.5×2) – Waist: 28” (14×2) – Hips: 35” (17.5×2) – Length: 38″





















Reviews
There are no reviews yet.