Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
KASPER Women 1PC Black Striped Polyester Rayon Lined Career Blazer Size 4
$26.97 $21.58
Material: Polyester-Rayon & Lining:Polyester
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 37″(18.5×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length:24”
1 in stock
| Weight | 2.94 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | Vietnam |
| Outer Shell Material | Polyester |
| Pattern | Striped |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Chest | 37 in |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Closure | Button |
| Occasion | Business |
| Size | 4 |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Lining Material | Polyester |
| Vintage | No |
| Fit | Regular |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Department | Women |
| Style | Suit |
| Theme | Career |
| Features | ["Lined", "Faux pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Kasper |
Material: Polyester-Rayon & Lining:Polyester
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 37″(18.5×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length:24”

















Reviews
There are no reviews yet.