Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
KASPER 2PC Black Polyester Lined Ruffle Cocktail Career Skirt Suit Size 10
$53.97 $43.18
Material and lining: Polyester / Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length: 23”
Skirt: Waist: 31″(15.5×2)- Hips: 42″(21×2) – Length: 25” – Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | Vietnam |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 10 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 10 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Ruffle"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 40 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 31 in |
| Color | Black |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Hip Size | 42 in |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Kasper |
Material and lining: Polyester / Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length: 23”
Skirt: Waist: 31″(15.5×2)- Hips: 42″(21×2) – Length: 25” – Interior Hem: 1.5″



























Reviews
There are no reviews yet.