Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Tahari ASL Polyester Stretch Skirt Suit 10P Red Lined Ruffle Sleeveless 2PC
$54.97 $43.98
Material: Elastane-Polyester & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff: 4.5”- Length: 20.5”
Skirt: Waist: 32″(16×2) – Hips: 40″(20×2) – Length: 20”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Hips | 40 in |
| Size | 10P |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 10P |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 32 in |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Stretch", "Collarless"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Sleeveless |
| Chest Size | 40 in |
| Waist Size | 30 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Red |
| Lining Material | Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt", "Top"] |
| Material | Polyester-Spandex |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Five-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Tahari |
Material: Elastane-Polyester & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff: 4.5”- Length: 20.5”
Skirt: Waist: 32″(16×2) – Hips: 40″(20×2) – Length: 20”

























Reviews
There are no reviews yet.