Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Jack Bryan 1970 Vtg Party Dress Size 12 Peach Beaded Flapper Drop waist Gown
$99.97 $79.98
Material and Lining: Polyester
Dress has Lining
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Top: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2) – Shoulder to cuff:22.5”- Length: 28”
Dress: Pit to pit: 38″(19×2) – Waist: 34″ (17×2) – Hips: 40″(20×2) – Length: 41”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 2.0 in |
| Occasion | Party |
| Chest Size | 38 in |
| Waist Size | 34 in |
| Decade | 1970s |
| Color | Peach |
| Material | Polyester |
| Size (Women's) | 12 |
| Size Type | Regular |
| Style | Ball gown-Drop waist-Chiffon-Beaded |
| Original/Reproduction | Original |
| Hip Size | 40 In |
| Waist to Hem | 30 in |
| Look | Flapper-Evening wear-Gown-Party dress |
| Country/Region of Manufacture | Mexico |
| Brand | Jack Bryan |
Material and Lining: Polyester
Dress has Lining
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Top: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2) – Shoulder to cuff:22.5”- Length: 28”
Dress: Pit to pit: 38″(19×2) – Waist: 34″ (17×2) – Hips: 40″(20×2) – Length: 41”































Reviews
There are no reviews yet.