Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
John Meyer Polyester Skirt Suit Size 16 Salmon Stand Up Collar Zip Up 2 Piece
$47.97 $38.38
Material & Lining: Polyester / Suit and Skirt have Lining
Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 46″(23×2) – Shoulder to cuff: 24.5”- Length: 26.5”
Skirt: Waist: 38″(19×2) – Hips: 47″(23.5×2) – Length: 26.5”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 16 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Faux pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Stand Up Collar |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 44 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 38 in |
| Color | Salmon |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Zipper |
| Hip Size | 47 in |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | John Meyer |
Material & Lining: Polyester / Suit and Skirt have Lining
Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 46″(23×2) – Shoulder to cuff: 24.5”- Length: 26.5”
Skirt: Waist: 38″(19×2) – Hips: 47″(23.5×2) – Length: 26.5”



























Reviews
There are no reviews yet.