Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Jos A Bank Clothiers Vintage Camel Hair Blazer Size 40R Tan Vented Sport Coat
$59.97 $47.98
Material: 100% Camel hair
Suit has Lining – Suit has 2 pockets
Measurements are approximate taken with the garment laying flat,and not stretched
Shoulder to shoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit:40″(20×2) – Shoulder to cuff: 22.5”- Length: 29”
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 5.0 × 3.0 in |
| Country of Origin | United States |
| Outer Shell Material | Camel Hair |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Formal", "Party/Cocktail", "Travel"] |
| Chest Size | 40 in |
| Size | 40 |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Tan |
| Accents | Vent |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Department | Men |
| Type | Blazer |
| Collar Style | Notch |
| Style | Sport Coat |
| Theme | ["Classic", "Sport"] |
| Features | ["All Seasons", "Lightweight", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Jos. A. Bank |
Material: 100% Camel hair
Suit has Lining – Suit has 2 pockets
Measurements are approximate taken with the garment laying flat,and not stretched
Shoulder to shoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit:40″(20×2) – Shoulder to cuff: 22.5”- Length: 29”

























Reviews
There are no reviews yet.