Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
KASPER Women 2PC Lime Polyester Lined Peak Collar Cocktail Skirt Suit Size 18
$49.97 $39.98
Material and lining:Polyester
Suit and Skirt haveLining – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 47″(23.5×2) – Shoulder to cuff:20.5”- Length: 25”
Skirt: Waist: 37″(18.5×2)- Hips: 48″(24×2) – Length: 26” – Interior Hem: 1.5″
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | Thailand |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 18 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Beaded", "Tiered"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 47 in |
| Waist Size | 37 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Lime |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Hip Size | 48 in |
| Theme | ["City", "Classic", "Elegant"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Kasper |
Material and lining:Polyester
Suit and Skirt haveLining – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 47″(23.5×2) – Shoulder to cuff:20.5”- Length: 25”
Skirt: Waist: 37″(18.5×2)- Hips: 48″(24×2) – Length: 26” – Interior Hem: 1.5″

























Reviews
There are no reviews yet.