Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Madewell The Harlow Wide Leg Satin Trouser Pants Size 4 Pleated Waist Minimalist
$72.97 $58.38
The Madewell The Harlow Wide Leg Satin Trouser Pants feature:
- A minimalist design with a pleated waist and a wide-leg style.
- Made from a polyester-viscose blend in a sleek black color,
- These pants also include pockets for added functionality. Ideal for women looking for a versatile and stylish addition to their wardrobe
Approximate Measurements
Waist: 14.5” – Rise: 14.5”- Inseam: 29.5”- Length: 43.5
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Closure | ["Button", "Zip"] |
| Occasion | Casual |
| Size | 4 |
| Fabric Type | Satin |
| Accents | Pleated |
| Rise | 14.5 in |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 29.5 in |
| Style | Wide Leg |
| Features | Pockets |
| Season | ["Spring", "Fall", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Garment Care | Machine Washable |
| Waist Size | 29 in |
| Color | Black |
| Front Type | Pleated |
| Material | Polyester-Viscose |
| Size Type | Regular |
| Type | Pants |
| Leg Style | Wide-Leg |
| Model | The Harlow |
| Theme | Preppy |
| Country of Origin | China |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Madewell |
The Madewell The Harlow Wide Leg Satin Trouser Pants feature:
- A minimalist design with a pleated waist and a wide-leg style.
- Made from a polyester-viscose blend in a sleek black color,
- These pants also include pockets for added functionality. Ideal for women looking for a versatile and stylish addition to their wardrobe
Approximate Measurements
Waist: 14.5” – Rise: 14.5”- Inseam: 29.5”- Length: 43.5

















Reviews
There are no reviews yet.