Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
GMI Polyester Skirt Suit Pant 14 Faded Tangerine Ruffle Shawl Collar 3PC New
$94.97 $75.98
Material & Lining: Polyester – Suit, Skirt, and Pant have
Lining
Skirt and Pant have some elastic on waist
Measurements are approximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 44″(22×2) – Shoulder to cuff: 25”- Length: 30”
Pant: Waist: 34″(17×2) – Rise: 13.5” -Inseam: 31.5″ –
Length: 43” – Leg Opening: 9.5″ – Interior Hem: 1.5″
Skirt: Waist: 34″(17×2) – Hips: 45″(22.5×2) – Length:
38.5
Out of stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 3 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 14 |
| Hips | 45 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Polyester |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit Pants |
| Features | ["Lined", "Beaded", "Embroidered"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 44 in |
| Waist Size | 34 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gold |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants", "Skirt"] |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Skirt Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Five-Button |
| Theme | ["Christmas", "Special Occasion"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Tangerine |
Material & Lining: Polyester – Suit, Skirt, and Pant have
Lining
Skirt and Pant have some elastic on waist
Measurements are approximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 44″(22×2) – Shoulder to cuff: 25”- Length: 30”
Pant: Waist: 34″(17×2) – Rise: 13.5” -Inseam: 31.5″ –
Length: 43” – Leg Opening: 9.5″ – Interior Hem: 1.5″
Skirt: Waist: 34″(17×2) – Hips: 45″(22.5×2) – Length:
38.5



























Reviews
There are no reviews yet.