Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
E R GERARD 2 PC Blue Double Breasted Short Sleeves Polyester Skirt Suit Size 14
$42.99 $34.39
Material & Lining:Polyester / Suit and Skirt have Lining
Measurementsare approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 36″(18×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff: 11.5”- Length: 26.5”
Skirt: Waist: 32″(16×2)- Hips: 43″(21.5×2) – Length: 24”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 14 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Short Sleeve |
| Chest Size | 42 In |
| Waist Size | 32 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Blue |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Front Type | Pleated Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Skirt Suit |
| Jacket Cut | Double-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Hip Size | 43 in |
| Theme | City |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | E R GERARD |
Material & Lining:Polyester / Suit and Skirt have Lining
Measurementsare approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 36″(18×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff: 11.5”- Length: 26.5”
Skirt: Waist: 32″(16×2)- Hips: 43″(21.5×2) – Length: 24”

























Reviews
There are no reviews yet.