Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
LIZ CLAIBORNE 2PC Charcoal Rayon Stretch Belted Skirt (Size 14) Suit (Size 16P)
$52.97 $42.38
Material: Spandex-Rayon-Polyester& Lining: Polyester
Suit and Skirt haveLining – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate / taken with thegarment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2) – Shoulder to cuff:24”- Length: 22.5”
Skirt: Waist:34″(17×2) – Hips: 43″(21.5×2) – Length: 22.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 16P-14 |
| Jacket Sleeve Button Style | Three-Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 16P-14 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Belted", "Lined", "Faux pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 41 in |
| Waist Size | 34 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Charcoal |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | ["100% Polyester", "Polyester-Rayon-Spandex"] |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Modified Item | No |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Hip Size | 43 in |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Indonesia |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Liz Claiborne |
Material: Spandex-Rayon-Polyester& Lining: Polyester
Suit and Skirt haveLining – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate / taken with thegarment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2) – Shoulder to cuff:24”- Length: 22.5”
Skirt: Waist:34″(17×2) – Hips: 43″(21.5×2) – Length: 22.5”























Reviews
There are no reviews yet.