Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
KASPER Women Polyester Dress Size 6P Suit Size 8P Gray Notch Collar Lined 2PC
$46.97 $37.58
Material & Lining: Polyester
Suit and Dress haveLining – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 36″(18×2) – Shoulder to cuff:21.5”- Length: 22”
Dress: Pit to pit:34″ (17×2) – Waist: 30″ (15×2) – Hips: 39″(19.5×2) – Length: 36”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 6P-8P |
| Hips | 39 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 6P-8P |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Dress Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 36 In |
| Waist Size | 30 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gray |
| Lining Material | Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Dress", "Jacket"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Petites |
| Type | Dress Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Bangladesh |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Kasper |
Material & Lining: Polyester
Suit and Dress haveLining – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 36″(18×2) – Shoulder to cuff:21.5”- Length: 22”
Dress: Pit to pit:34″ (17×2) – Waist: 30″ (15×2) – Hips: 39″(19.5×2) – Length: 36”





























Reviews
There are no reviews yet.