Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
White House Black Market Rayon Stretch Blend Blazer Size 6 Beige Tier collar
$24.97 $19.98
Material: Rayon-Spandex-Polyester & Lining: Polyester
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat,and not stretched
Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 35″(17.5×2)- Shoulder to cuff: 20” – Length: 21”
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Fabric Type | Rayon |
| Outer Shell Material | Polyester-Rayon-Sandex |
| Chest | 35 in |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Party/Cocktail", "Travel", "Workwear"] |
| Size | 6 |
| Accents | Tier |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Suit |
| Features | ["Collared", "Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring"] |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Beige |
| Lining Material | Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | White House Black Market |
Material: Rayon-Spandex-Polyester & Lining: Polyester
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat,and not stretched
Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 35″(17.5×2)- Shoulder to cuff: 20” – Length: 21”





















Reviews
There are no reviews yet.