Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Anne Klein Rayon Blend Skirt 12P Suit 10P Pale Gray Notch Collar Lined 2PC New
$74.97 $59.98
Suit and Skirt haveLining – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 37″(18.5×2) – Shoulder to cuff:24”- Length: 23.5”
Skirt: Waist:33″(16.5×2) – Hips: 42″(21×2) – Length: 21.5” – Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 10P-12P |
| Hips | 42 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 10P-12P |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 37 in |
| Waist Size | 33 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gray |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester-Rayon-Spandex |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Skirt Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Anne Klein |
Suit and Skirt haveLining – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 37″(18.5×2) – Shoulder to cuff:24”- Length: 23.5”
Skirt: Waist:33″(16.5×2) – Hips: 42″(21×2) – Length: 21.5” – Interior Hem: 1.5″

























Reviews
There are no reviews yet.