Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Nine West Polyester Rayon Stretch Pant Suit Size 10 Gray Striped Lined 2PC
$44.97 $35.98
Material: Rayon-Spandex-Polyester & Lining: Polyester
Suit and Pant have Lining – Suit has 2 faux pockets – Pant has 2front pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 33″(15.5×2) – Pit to pit: 38″(19×2)- Shoulder to cuff: 23.5”- Length: 22”
Pant: Waist: 33″(16.5×2) – Rise: 12.5” -Inseam: 27″ -Length: 38” – Leg Opening: 10″ – Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 10 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 10 |
| Rise | 12.5 in |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 31 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Lined", "Stretch", "faux pockets", "ruffle"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 38 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 33 in |
| Color | Gray |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Material | Polyester-Rayon-Spandex |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | ["City", "Elegant"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Nine West |
Material: Rayon-Spandex-Polyester & Lining: Polyester
Suit and Pant have Lining – Suit has 2 faux pockets – Pant has 2front pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 33″(15.5×2) – Pit to pit: 38″(19×2)- Shoulder to cuff: 23.5”- Length: 22”
Pant: Waist: 33″(16.5×2) – Rise: 12.5” -Inseam: 27″ -Length: 38” – Leg Opening: 10″ – Interior Hem: 1.5″



























Reviews
There are no reviews yet.