Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
EVAN PICONE 2PC Gray Striped Stretch Polyester Blend Lined Skirt Suit Size 2P
$37.97 $30.38
Material: Polyester-Rayon – Spandex &Lining: Polyester
Suit & skirt are fully lined – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 36″(18×2)- Shoulder to cuff: 22”- Length:20”
Skirt:Waist: 28″(14×2) – Hips: 36″(18×2) – Length:22.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 2P |
| Hips | 36 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 36 In |
| Waist Size | 28 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gray |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester -Rayon-Spandex |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Petites |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Evan Picone |
Material: Polyester-Rayon – Spandex &Lining: Polyester
Suit & skirt are fully lined – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 36″(18×2)- Shoulder to cuff: 22”- Length:20”
Skirt:Waist: 28″(14×2) – Hips: 36″(18×2) – Length:22.5”



















Reviews
There are no reviews yet.