Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
MONROE And MAIN Polyester Spandex Blend Skirt Suit 14 Tan Double Breasted 2PC
$42.97 $34.38
Material: Spandex-Rayon-Polyester & Lining: Spandex-Polyester
Suit and Skirt have Lining
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 42″(21×2)- Shoulder to cuff: 24”- Length: 23.5”
Skirt: Waist: 36″(18×2) – Hips: 44″(22×2) – Length: 33”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 14 |
| Jacket Sleeve Button Style | Six button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 42 In |
| Waist Size | 36 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Lining Material | Polyester-Spandex |
| Color | Tan |
| Material | Polyester-Rayon-Spandex |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Front Type | Pleated Front |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Double-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Ten button |
| Hip Size | 44 In |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Monroe and Main |
Material: Spandex-Rayon-Polyester & Lining: Spandex-Polyester
Suit and Skirt have Lining
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 42″(21×2)- Shoulder to cuff: 24”- Length: 23.5”
Skirt: Waist: 36″(18×2) – Hips: 44″(22×2) – Length: 33”

























Reviews
There are no reviews yet.