Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Adrianna Papell Evening Skirt Size 10 Back Zipper Lined Layers Maxi Formal
$46.97 $37.58
Material and lining: Polyester
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat,and not stretched
Waist: 33″(16.5×2) – Hips: 40″(20×2) – Length: 44.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Bottoms Size (Women's) | 10 |
| Closure | Zip |
| Occasion | ["Formal", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 10 |
| Hips | 40 in |
| Fabric Type | Satin |
| Accents | Zipper |
| Vintage | No |
| Rise | Mid |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Waist | 33 in |
| Skirt Length | Knee Length |
| Style | Maxi |
| Features | ["Lined", "Zipper"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Material | rayon blend |
| Size Type | Regular |
| Type | Skirt |
| Theme | Designer |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Adrianna Papell |
Material and lining: Polyester
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat,and not stretched
Waist: 33″(16.5×2) – Hips: 40″(20×2) – Length: 44.5”





















Reviews
There are no reviews yet.