Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Adrianna Papell Mesh Dress 10 Black Embroidered Sleeveless Asymmetric Fit Flare
$78.97 $63.18
Material & Lining: Polyester
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 36″ (18×2) – Waist: 31″ (15.5×2) – Hips: 52″(26×2) – Length: 38”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Neckline | V-Neck |
| Closure | Concealed Zip |
| Occasion | ["Formal", "Holy Communion", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 10 |
| Hips | 44 in |
| Fabric Type | Mesh |
| Accents | ["Embroidered", "Fully lined"] |
| Dress Length | Midi |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Waist | 31 in |
| Style | ["Dress", "Fit & Flare", "Gown", "Maxi"] |
| Features | ["Asymmetric", "Lined"] |
| Look | Luxury |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Floral |
| Sleeve Length | Sleeveless |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Sleeve Type | Off the Shoulder |
| Material | Polyester |
| Size Type | Regular |
| Design Features | Mesh-Embroidereed |
| Theme | Designer |
| Pit | 36 in |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Adrianna Papell |
Material & Lining: Polyester
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 36″ (18×2) – Waist: 31″ (15.5×2) – Hips: 52″(26×2) – Length: 38”





















Reviews
There are no reviews yet.