Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
ALC Stretch Knit Dress Size S Multicolor Fit Flare Dorit Striped Sleeveless
$47.97 $38.38
Approximate measurements
Armpit to armpit: 31″(15.5×2)
Waist: 29″(14.5×2)
Length: 34”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | Sleeveless |
| Neckline | Round Neck |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Travel"] |
| Size | S |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Multicolor |
| Material | ["Rayon-Viscose", "Viscose-Nylon-Elastane"] |
| Fabric Type | Knit |
| Dress Length | Knee Length |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Waist | 29 in |
| Style | Fit & Flare |
| Features | ["Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | A.L.C. |
Approximate measurements
Armpit to armpit: 31″(15.5×2)
Waist: 29″(14.5×2)
Length: 34”





























Reviews
There are no reviews yet.