Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Alden Adair Camilla Santiago Midi Maxi Dress Size M Resort Tropical Ruffle
$78.97 $63.18
- Stylish and vibrant option for any summer or spring occasion.
- This floral print dress features:
- A flattering V-neckline
- Short off-shoulder sleeves
- Trendy ruffle accent
- Made from 100% cotton
- This pullover dress is machine washable and boasts a colorful tropical theme perfect for a resort or party setting.
- The designer brand Alden Adair adds a touch of sophistication to this bohemian and Hawaiian-inspired piece, making it a must-have for your wardrobe.
Approximate Measurements
Pit to pit: 36” (18×2)- Waist: 30″ (15×2) – Length: 49”
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.0 × 12.0 × 4.0 in |
| Chest | 36 in |
| Neckline | V-Neck |
| Closure | Pullover |
| Occasion | ["Party/Cocktail", "Travel"] |
| Size | M |
| Accents | Ruffle |
| Dress Length | Long |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Waist | 30 in |
| Style | ["Maxi", "Sundress", "Maxi Dress"] |
| Features | Collarless |
| Season | ["Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Floral |
| Sleeve Length | Short Sleeve |
| Character | ["Farm Rio", "Johnny Was", "Anthropologie"] |
| Garment Care | Machine Washable |
| Color | Multicolor |
| Sleeve Type | Off shoulder |
| Material | 100% Cotton |
| Size Type | Regular |
| Theme | ["Art", "Bohemian", "Colorful", "Designer", "Flower", "Hawaiian", "Tropical"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Alden Adair |
- Stylish and vibrant option for any summer or spring occasion.
- This floral print dress features:
- A flattering V-neckline
- Short off-shoulder sleeves
- Trendy ruffle accent
- Made from 100% cotton
- This pullover dress is machine washable and boasts a colorful tropical theme perfect for a resort or party setting.
- The designer brand Alden Adair adds a touch of sophistication to this bohemian and Hawaiian-inspired piece, making it a must-have for your wardrobe.
Approximate Measurements
Pit to pit: 36” (18×2)- Waist: 30″ (15×2) – Length: 49”























Reviews
There are no reviews yet.