Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Alfani 2PC Black Striped Polyester Rayon Spandex Lined Career Pant Suit Size 4P
$48.97 $39.18
Material: Spandex-Rayon-Polyester& Lining: Acetate / Suit has lining
Suit has 3 faux pockets– Pant has 2 faux back pockets
Measurements are approximate / taken with thegarment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 29″(14.5×2) – Pit to pit: 36″(18×2) – Shoulder to cuff: 23”- Length: 22”
Pant: Waist:28″(14×2) – Rise: 10.5” -Inseam: 29″ – Length: 38” – Leg Opening:9″ – Interior Hem: 1.8″
1 in stock
| Weight | 0.62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 9.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | Philippines |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 4P |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 4P |
| Rise | 10.5 in |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 29 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 36 In |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 28 in |
| Color | Black |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Material | Polyester-Rayon-Spandex |
| Fit | Classic |
| Size Type | Petites |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Alfani |
Material: Spandex-Rayon-Polyester& Lining: Acetate / Suit has lining
Suit has 3 faux pockets– Pant has 2 faux back pockets
Measurements are approximate / taken with thegarment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 29″(14.5×2) – Pit to pit: 36″(18×2) – Shoulder to cuff: 23”- Length: 22”
Pant: Waist:28″(14×2) – Rise: 10.5” -Inseam: 29″ – Length: 38” – Leg Opening:9″ – Interior Hem: 1.8″

























Reviews
There are no reviews yet.