Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Ann Taylor Virgin Wool Pant 4 Suit 4P Dark Brown Striped Lined Business 2PC
$47.97 $38.38
Material: Virgin Wool& Lining: Acetate-Rayon
Suit and Pant haveLining – Suit has 2 pockets -Pant has 1 back pocket
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 35″(17.5×2) – Shoulder to cuff: 22.5”-Length: 23”
Pant: Waist: 30″(15×2)– Rise: 12” -Inseam: 31″ – Length: 40.5”-Interior hem:0.5”
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | Korea, Republic of |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Business |
| Size | 4-4P |
| Jacket Sleeve Button Style | Five Button |
| Size (Women's) | 4-4P |
| Vintage | No |
| Rise | 12 In |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 31 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 35 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 30 in |
| Color | Brown |
| Lining Material | Acetate-Rayon |
| Material | Virgin Wool |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Pant Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Theme | City |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Ann Taylor |
Material: Virgin Wool& Lining: Acetate-Rayon
Suit and Pant haveLining – Suit has 2 pockets -Pant has 1 back pocket
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 35″(17.5×2) – Shoulder to cuff: 22.5”-Length: 23”
Pant: Waist: 30″(15×2)– Rise: 12” -Inseam: 31″ – Length: 40.5”-Interior hem:0.5”























Reviews
There are no reviews yet.