Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Anne Klein Polyester Wool Skirt Suit Size 8 Plum Double Breasted 3/4 Sleeves 2PC
$43.97 $35.18
Material: Wool-Polyester& Lining: Polyester
Suit and Skirt haveLining – Suit has 2 pockets
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 37″(18.5×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2) – Shoulder to cuff:17.5”- Length: 21.5”
Skirt: Waist:31″(15.5×2) – Hips: 39″(19.5×2) – Length: 21”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 6 |
| Hips | 39 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 8 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Inner Pockets |
| Season | ["Fall", "Spring", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeve |
| Chest Size | 39 in |
| Waist Size | 31 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Plum |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester-Wool |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Double-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Eight-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Anne Klein |
Material: Wool-Polyester& Lining: Polyester
Suit and Skirt haveLining – Suit has 2 pockets
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 37″(18.5×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2) – Shoulder to cuff:17.5”- Length: 21.5”
Skirt: Waist:31″(15.5×2) – Hips: 39″(19.5×2) – Length: 21”

























Reviews
There are no reviews yet.