Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Anne Klein Women Polyester Dress Suit Size 10 Peanut Lined Collarless 2PC
$47.97 $38.38
Material: Polyester& Lining: Acetate
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2) – Shoulder to cuff:23.5” – Length: 25”
Dress: Pit to pit: 38″(19×2) – Waist: 32″ (16×2) – Hips: 40″(20×2) – Length: 39.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 10 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 10 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Dress Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 41 in |
| Waist Size | 32 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Peanut |
| Lining Material | Acetate |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Dress", "Jacket"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Dress Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | No Button |
| Hip Size | 40 In |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | Hong Kong |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Anne Klein |
Material: Polyester& Lining: Acetate
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2) – Shoulder to cuff:23.5” – Length: 25”
Dress: Pit to pit: 38″(19×2) – Waist: 32″ (16×2) – Hips: 40″(20×2) – Length: 39.5”

























Reviews
There are no reviews yet.