Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Anne Klein Women Wool Stretch Skirt Suit Size 2 Brown Lined Peak Collar 2PC
$46.97 $37.58
Material: Polyester -Elastane & Lining:Polyester
Suit & skirt arefully lined
Measurements areapproximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 34″(17×2) – Shoulder to cuff:24.5” – Length:25”
Skirt: Waist: 28″(14×2)- Hips: 37″(18.5×2) – Length: 21.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | China |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Business |
| Size | 2 |
| Hips | 37 in |
| Jacket Sleeve Button Style | Four-Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 2 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Pleated", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 34 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 28 in |
| Color | Brown |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester -Elastane |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | Classic |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Anne Klein |
Material: Polyester -Elastane & Lining:Polyester
Suit & skirt arefully lined
Measurements areapproximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 34″(17×2) – Shoulder to cuff:24.5” – Length:25”
Skirt: Waist: 28″(14×2)- Hips: 37″(18.5×2) – Length: 21.5”

























Reviews
There are no reviews yet.