Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Anthropologie Maeve Rayon Stretch Polyester Dress Size M Blue Floral 3/4 Sleeves
$43.97 $35.18
Material: Spandex-Rayon-Polyester
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 29″ (14.5×2) – Waist: 30″ (15×2) – Hips: 39″(19.5×2)- Length: 38”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Theme | Flower |
| Fabric Type | Rayon |
| Pattern | Floral |
| Chest | 29 in |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeve |
| Neckline | V-Neck |
| Closure | Zip |
| Character | None |
| Occasion | All Occasions |
| Size | M |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Blue |
| Sleeve Type | Bell Sleeve |
| Material | Polyester-Rayon-Spandex |
| Dress Length | Knee Length |
| Vintage | No |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Waist | 30 in |
| Style | Fit & Flare |
| Features | ["Fully Lined", "Lightweight", "Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Anthropologie |
Material: Spandex-Rayon-Polyester
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 29″ (14.5×2) – Waist: 30″ (15×2) – Hips: 39″(19.5×2)- Length: 38”



























Reviews
There are no reviews yet.