Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Anthropologie Pilcro Denim Skirt Size 12 Front Slit Jeans Blue Midi Summer Wash
$98.97 $79.18
Material and Lining: Cotton
Skirt has 2 back and 2 side pockets
Measurements are approximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Waist: 33″(16.5×2) – Hips: 44″(22×2) – Length: 40”
1 in stock
| Weight | 2.94 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 3.0 in |
| Pattern | Solid |
| Closure | Zip |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Travel"] |
| Size | 12 |
| Garment Care | Machine Washable |
| Hips | 44 in |
| Color | Blue |
| Material | Cotton |
| Fabric Type | Denim |
| Accents | ["Button", "Zipper"] |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Type | Skirt |
| Department | Women |
| Waist | 33 in |
| Skirt Length | Midi |
| Style | Maxi |
| Theme | ["Cowboy", "Hip Hop", "Preppy", "Rock"] |
| Features | ["Slit", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Handmade | No |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Anthropologie |
Material and Lining: Cotton
Skirt has 2 back and 2 side pockets
Measurements are approximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Waist: 33″(16.5×2) – Hips: 44″(22×2) – Length: 40”



















Reviews
There are no reviews yet.