Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Armani Collezioni Men Vintage Cashmere Blazer 42L Brown Black Single Breasted
$97.97 $78.38
Jacket has 2 faux pockets and 1 pocket at chest
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, andnot stretched
Shoulder to shoulder: 42″(21×2) – Pit to pit: 46″(23×2)- Shoulder to cuff: 25” – Length: 33.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 5.0 × 3.0 in |
| Country of Origin | Italy |
| Outer Shell Material | Cashmere |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Formal", "Party/Cocktail"] |
| Chest Size | 46 in |
| Size | 42 |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Brown-Black |
| Accents | Button |
| Vintage | Yes |
| Personalize | No |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Department | Men |
| Type | Blazer |
| Collar Style | Notch |
| Style | Suit |
| Theme | Classic |
| Features | ["All Seasons", "Single-Breasted"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Armani Collezioni |
Jacket has 2 faux pockets and 1 pocket at chest
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, andnot stretched
Shoulder to shoulder: 42″(21×2) – Pit to pit: 46″(23×2)- Shoulder to cuff: 25” – Length: 33.5”























Reviews
There are no reviews yet.