Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Armani Exchange Vtg Men Cotton Slim Fit Blazer Jacket S Black Denim Like
$68.97 $55.18
Material: Cotton & Lining: Cotton-Nylon
Blazer has lining – Blazer has 3 pockets-2 inner pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff: 25” – Length: 28”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.0 × 11.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | China |
| Outer Shell Material | Cotton |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Casual", "Business", "Travel"] |
| Size | S |
| Fabric Type | Denim |
| Accents | Button |
| Vintage | Yes |
| Personalize | No |
| Department | Men |
| Collar Style | Notch |
| Style | Jacket |
| Features | All Seasons |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Chest Size | 38 in |
| Garment Care | Machine Washable |
| Color | Black |
| Fit | Slim |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Armani Exchange |
Material: Cotton & Lining: Cotton-Nylon
Blazer has lining – Blazer has 3 pockets-2 inner pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff: 25” – Length: 28”





















Reviews
There are no reviews yet.