Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
ASHRO Polyester Skirt Suit 16W Light Purple Ruffle Bell Sleeve Collarless 2PC
$48.97 $39.18
Material & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining –Skirt has some elastic on waist
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat,and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 44″(22×2)- Shoulder to cuff: 20.5”- Length: 24”
Skirt: Waist: 37″(18.5×2) – Hips: 47″(23.5×2) – Length:27” – Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Formal", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 16W |
| Hips | 47 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Elastic Waist", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Floral |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 44 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 37 in |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Color | Purple |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt", "Top"] |
| Material | Purple |
| Fit | Regular |
| Size Type | Plus |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Four-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Ashro |
Material & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining –Skirt has some elastic on waist
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat,and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 44″(22×2)- Shoulder to cuff: 20.5”- Length: 24”
Skirt: Waist: 37″(18.5×2) – Hips: 47″(23.5×2) – Length:27” – Interior Hem: 1.5″































Reviews
There are no reviews yet.