Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Banana Republic Wool Spandex Blazer Size 8 Black Striped Noth Collar Pockets
$25.97 $20.78
Measurements are
approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched.
Shoulder to shoulder:31″(15.5×2)
Pit to pit: 37”(18.52)
Shoulder to cuff:24.5”
Length:23.5
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | Philippines |
| Outer Shell Material | Wool-Spandex |
| Chest | 37 in |
| Pattern | Striped |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Party/Cocktail"] |
| Size | 8 |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Lining Material | Polyester |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Type | Blazer |
| Style | Blazer |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Banana Republic |
Measurements are
approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched.
Shoulder to shoulder:31″(15.5×2)
Pit to pit: 37”(18.52)
Shoulder to cuff:24.5”
Length:23.5



















Reviews
There are no reviews yet.