Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
BBG MAXAZRIA Rare Sapphire Blue Beaded Lined High Low Asymmetrical Dress Size 4
$69.97 $55.98
Material and lining: Polyester / Dress has Lining
Measurements are approximate
Dress: Pit to pit: 31″ (15.5×2) – Waist: 27″ (13.5×2) – Hips: 34″(17×2) – Length: 37”
1 in stock
| Weight | 2.62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | China |
| Closure | Zip |
| Neckline | Collarless |
| Occasion | ["Business", "Formal", "Holy Communion", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 4 |
| Hips | 34 in |
| Fabric Type | Polyester |
| Accents | ["Beaded", "Collar"] |
| Dress Length | Knee Length |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | A-Line |
| Features | ["Lined", "Ruffle", "Lace"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Sleeveless |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Blue |
| Sleeve Type | Sleeveless |
| Material | Polyester |
| Size Type | Regular |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | BCBG Maxazria |
Material and lining: Polyester / Dress has Lining
Measurements are approximate
Dress: Pit to pit: 31″ (15.5×2) – Waist: 27″ (13.5×2) – Hips: 34″(17×2) – Length: 37”



























Reviews
There are no reviews yet.