Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Ben Marc INT Polyester Metallic Skirt Suit Size 14 Blue Lined Faux Pockets 2PC
$74.97 $59.98
Material: Polyester& Lining: Nylon / Suit and skirt have Lining
Skirt has elastic onwaist – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 44″(22×2) – Shoulder to cuff:24”- Length: 28”
Skirt: Waist: 36″(18×2)- Hips: 44″(22×2) – Length: 36.5”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 14 |
| Jacket Sleeve Button Style | Two-Button |
| Size (Women's) | 14 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Elastic Waist", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 44 in |
| Waist Size | 36 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Blue |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | ["100% Polyester", "Polyester-Metallic"] |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Hip Size | 47 in |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Ben Marc International |
Material: Polyester& Lining: Nylon / Suit and skirt have Lining
Skirt has elastic onwaist – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 44″(22×2) – Shoulder to cuff:24”- Length: 28”
Skirt: Waist: 36″(18×2)- Hips: 44″(22×2) – Length: 36.5”

























Reviews
There are no reviews yet.