Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Beverly Hills Polo Club Men Blue Striped Suit 50R Pant 40R Flat Front 2 Button
$65.97 $52.78
Suit has 3 outer pockets – 3 inner pockets
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 40″(20×2) – Pit to pit: 50″(25×2)- Shoulder to cuff: 27”- Length: 32”
Pant: Waist: 40″(20×2) – Rise: 14.5” -Inseam: 28.5″ -Length: 40” – Leg Opening: 10″ – Interior Hem: 1″
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 4.0 in |
| Occasion | ["Business", "Formal", "Party/Cocktail"] |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Size | 50 |
| Jacket Sleeve Button Style | Two-Button |
| Vintage | No |
| Department | Men |
| Inseam | 28.5 in |
| Style | 2 Piece |
| Features | Inner Pockets |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Chest Size | 48 in |
| Waist Size | 40 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Blue |
| Lining Material | Polyester |
| Material | Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Jacket Vent Style | Double-Vented |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Theme | ["Classic", "Designer"] |
| Country of Origin | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | BEVERLY HILLS POLO CLUB |
Suit has 3 outer pockets – 3 inner pockets
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 40″(20×2) – Pit to pit: 50″(25×2)- Shoulder to cuff: 27”- Length: 32”
Pant: Waist: 40″(20×2) – Rise: 14.5” -Inseam: 28.5″ -Length: 40” – Leg Opening: 10″ – Interior Hem: 1″





























Reviews
There are no reviews yet.