Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Brook Brothers 346 Wool Lycra Spandex Men Blazer 43R Black Lined Made In Jordan
$56.97 $45.58
Material: Wool-Lycra Spandex & Lining: Polyester
Suit has Lining – Suit has 3 faux pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 38″(19×2) – Pit to pit: 44″(22×2)- Shoulder to cuff: 25”- Length: 32”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 5.0 × 3.0 in |
| Country of Origin | Jordan |
| Outer Shell Material | Wool-Lycra-Spandex |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Formal", "Party/Cocktail", "Travel"] |
| Size | 43R |
| Accents | Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Men |
| Collar Style | Notch |
| Style | Suit |
| Features | ["Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Chest Size | 44 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Lining Material | Viscose-Rayon |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Theme | Classic |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Brook Brothers 346 |
Material: Wool-Lycra Spandex & Lining: Polyester
Suit has Lining – Suit has 3 faux pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 38″(19×2) – Pit to pit: 44″(22×2)- Shoulder to cuff: 25”- Length: 32”



























Reviews
There are no reviews yet.