Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Cachet Vtg Green 2PC Polyester Stretch Pleated Back Zip Formal Skirt &Top Size 6
$48.97 $39.18
Material & Lining: Polyester / long slit on the left side of skirt
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 35″(17.5×2) – Shoulder to cuff: 19.5”-Length: 20”
Skirt: Waist: 30″(15×2)- Hips: 39″(19.5×2) – Length: 37.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 11.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Formal", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 6 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Silk |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Pleated", "Slit", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeve |
| Chest Size | 35 in |
| Waist Size | 30 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Green |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Modified Item | No |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Back Zip |
| Hip Size | 39 In |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Cachet |
Material & Lining: Polyester / long slit on the left side of skirt
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 35″(17.5×2) – Shoulder to cuff: 19.5”-Length: 20”
Skirt: Waist: 30″(15×2)- Hips: 39″(19.5×2) – Length: 37.5”





































Reviews
There are no reviews yet.