Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
CALVIN KLEIN 2PC Gray Polyester Rayon Spandex Mismatch Pant (SZ 14) Suit (SZ 12)
$47.97 $38.38
Material: Polyester-Rayon-Spandex& Lining: Polyester / only the suit is lined
Suit and Pant haveLining – Suit has 3 faux pockets / Pant has 2 back fauxpockets and side front pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2) – Shoulder to cuff:23”- Length: 26”
Pant: Waist: 38″(19×2)– Rise: 13” -Inseam: 28.5″ – Length: 38.5”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 12-14 |
| Jacket Sleeve Button Style | Three-Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 12-14 |
| Vintage | No |
| Rise | 13 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 28.5 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Inner Pockets", "Lined", "Stretch", "Loops for belt"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 41 in |
| Waist Size | 38 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gray |
| Lining Material | Polyester |
| Material | Polyester-Rayon-Spandex |
| Front Type | Pleated Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Jacket Vent Style | one vent |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Slim |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Calvin Klein |
Material: Polyester-Rayon-Spandex& Lining: Polyester / only the suit is lined
Suit and Pant haveLining – Suit has 3 faux pockets / Pant has 2 back fauxpockets and side front pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2) – Shoulder to cuff:23”- Length: 26”
Pant: Waist: 38″(19×2)– Rise: 13” -Inseam: 28.5″ – Length: 38.5”























Reviews
There are no reviews yet.