Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Calvin Klein Polyester Rayon Spandex Blazer Size 10 Gray Collarless Mid Length
$32.97 $26.38
Material:Polyester-Rayon -Spandex / L ining: Polyester
Approximate measurement -Garment flat- Measured on one side
Shoulder to shoulder: 36’’(18×2)
Armpit to armpit: 43”(21.5×2) – Shoulder to hem: 24.5″
Length, from back ofcollar seam to hem:40”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | China |
| Outer Shell Material | Polyester-Rayon-Spandex |
| Chest | 43 in |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Party/Cocktail"] |
| Size | 10 |
| Accents | ["Button", "Vent"] |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Blazer |
| Features | ["Collared", "Collarless", "Lined", "Pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gray |
| Lining Material | Polyester |
| Fit | Classic |
| Insulation Material | Polyester |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Theme | Classic |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Calvin Klein |
Material:Polyester-Rayon -Spandex / L ining: Polyester
Approximate measurement -Garment flat- Measured on one side
Shoulder to shoulder: 36’’(18×2)
Armpit to armpit: 43”(21.5×2) – Shoulder to hem: 24.5″
Length, from back ofcollar seam to hem:40”























Reviews
There are no reviews yet.