Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Calvin Klein Polyester Rayon Stretch Pant 10 Suit 8 Black Lined Pockets 2PC New
$78.97 $63.18
Material: Spandex-Rayon-Polyester & Lining: Polyester
Suit has 2 real and 2 faux pockets – Pant has 2 back faux pockets and 2 side front pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff: 24”- Length: 22.5”
Pant: Waist: 34″(17×2) – Rise: 11.5” -Inseam: 29″ – Length: 39” – Leg Opening: 9.5″ – Interior Hem: 2.0″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 8-10 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 8-10 |
| Rise | 11.5 In |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 29 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | Stretch |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 38 in |
| Waist Size | 34 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Lining Material | Polyester |
| Material | Polyester-Rayon-Spandex |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Calvin Klein |
Material: Spandex-Rayon-Polyester & Lining: Polyester
Suit has 2 real and 2 faux pockets – Pant has 2 back faux pockets and 2 side front pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff: 24”- Length: 22.5”
Pant: Waist: 34″(17×2) – Rise: 11.5” -Inseam: 29″ – Length: 39” – Leg Opening: 9.5″ – Interior Hem: 2.0″























Reviews
There are no reviews yet.